Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Kilka porad związanych z podróżą samolotem ....

1. Tych rzeczy nie możesz zabrać do bagażu


Substancje wybuchowe i łatwopalne są zakazane w bagażu podręcznym i rejestrowanym każdej linii lotniczej. Należą do nich m.in. latarki gazowe, petardy, rozpałka do grilla.


Ze względów bezpieczeństwa na pokład samolotu, czyli w bagażu podręcznym, nie można zabrać również przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane jako broń, np. nożyczki z ostrymi końcami, narzędzia, korkociąg.


Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczą płynów. Nie można ich wnieść w bagażu podręcznym więcej niż 10 buteleczek po 100 ml każda, zapakowane w przezroczysty litrowy worek. W bagażu podręcznym można mieć również leków, również płynnych. Można mieć jedynie taką ilość, jaka jest niezbędna w czasie podróży.


2. Umiejętne pakowanie walizek


Każda linia lotnicza ma własne wymogi dotyczące rozmiaru i wagi bagażu podręcznego i rejestrowanego. Ważne, aby nie przekroczyć tych wartości, bo za nadbagaż na lotnisku trzeba zapłacić.


Większość linii lotniczych oprócz bagażu podręcznego pozwala na wniesienie na pokład również drugiej, mniejszej torby – może to być damska torebka czy torba z laptopem. Bagaż powinien być tak zapakowany, aby łatwo było z niego wyjąć coś w razie kontroli.

Bagaż rejestrowany przechodzi długą drogę zanim znowu otrzymasz go ręki. Dlatego ważne, aby nie miał żadnych odstających pasków, zamków itp. 


3. Przygotowanie do odprawy


Na lotnisku sprawdzany jest tylko bagaż. Każda osoba musi również przejść kontrolę. Przy rozpoczęciu kontroli należy wziąć kosz znajdujący się przy taśmie i włożyć do niego wszystko, co masz w kieszeniach. Należy zdjąć okrycia wierzchnie tj. kurtka, bluza, szal, pasek od spodni itp.

Wszystkie te rzeczy przejadą na taśmie przez skaner, a każda osoba zostanie poproszona o przejście przez specjalną bramkę. Obsługa może poprosić Cię np. o zdjęcie butów, jeśli bramka „zapiszczy”.


4. Każdy kraj ma swoje zasady


W obrębie europejskiej unii celnej przepisy dotyczące przewozu alkoholu, papierosów, jedzenia czy kwiatów są w większości krajów takie same. Natomiast poza nią każdy kraj stosuje własne zasady. Kara za przewożenie zakazanych towarów lub w niedozwolonej ilości również zależy od przepisów tego kraju. Najłagodniejsza forma to zniszczenie towaru. Ale już np. w krajach muzułmańskich za przewożenie alkoholu może grozić spora grzywna.

Przepisami mogą być objęte również gotówka czy wartościowe przedmioty, dzieła sztuki, zabytkowe przedmioty, części należące do zwierząt pod ochroną, np. kość słoniowa.5. Jaki strój do samolotu


warto zwrócić uwagę na swój strój. Im dłużej trwa podróż, tym bardziej możesz odczuć skutki nieodpowiedniego stroju.

Najważniejsza jest wygoda zadbaj, by nic Cię nie uciskało podczas dłuższego siedzenia. Nawet, jeśli podróżujesz w środku lata, na pokład zabierz skarpetki i bluzę. W samolocie działa klimatyzacja, prawdopodobnie będzie Ci chłodno.

Jeśli masz dłuższe włosy, zepnij je nisko, by nie przeszkadzały przy opieraniu się o fotel.


6.  Telefon tylko w trybie samolotowym

Choć coraz częściej pojawiają się informacje, że telefony komórkowe nie zakłócają pracy urządzeń na pokładzie, w samolotach większości linii obowiązuje zakaz używania telefonów w trakcie lotu. Wyjątkiem jest „tryb samolotowy” dostępny w większości modeli.

Niektóre samoloty umożliwiają pasażerom korzystanie z pokładowej sieci Wi-Fi. Przeważnie jest to jednak usługa płatna.


7. Jedzenie na pokładzie samolotu 


Do samolotu można zabrać jedzenie. Jeśli nie wykupujemy posiłku na pokładzie, można zgłodnieć w trakcie lotu. Zabrać można drobne przekąski lub kanapki – byle nie miały zbyt intensywnego zapachu i nie kruszyły się za bardzo. Ograniczenie dotyczy jedynie napojów.

Rodzice czy opiekunowie mogą zabrać na pokład mleko lub inne potrawy dla dziecka. Podczas kontroli należy je osobno okazać. Z reguły aby wnieść posiłek dla dziecka, rodzic musi go skosztować. W większości samolotów jest możliwość podgrzania jedzenia w mikrofalówce.


8. Cukierki nie tylko dla najmłodszych


Podczas startu i lądowania zmiany ciśnienia powodują uczucie zatkanych uszu. Jeśli dodatkowo pojawia się katar, może to być dość nieprzyjemne. Jest kilka sposobów, by sobie z tym poradzić.

Można przełykać ślinę, żuć gumę lub ssać cukierka. To powinno złagodzić objawy. Jeśli pojawia się katar, pół godziny przed startem i lądowaniem można sobie zaaplikować krople do nosa.

Jeśli ktoś boi się latać i wpływa to na dolegliwości żołądkowe, należy wyspać się przed lotem, zjeść lekki posiłek i spróbować znaleźć coś, co pozwoli skupić myśli na czymś przyjemnym – może to być książka, ulubiona muzyka czy rysowanie.9. Czy dziecko będzie się nudzić


Każde dziecko po dłuższej chwili w bezruchu zaczyna się nudzić. Jeśli nie możecie zabrać ze sobą ulubionych zabawek, kredki i kilka kartek papieru powinno wystarczyć.

Można też zagrać w gry, które nie wymagają rekwizytów - papier, kamień, nożyczki, wymyślanie słów na ostatnią literę poprzedniego .... Jest wiele zabaw, które umila dziecku podróż.


10. Kabina pilotów do zwiedzania


Jeśli zgodzi się pilot, kabinę można zwiedzić.... Można zapytać stewardessę w trakcie lotu, czy po wylądowaniu będzie taka możliwość.

Niektóre linie lotnicze prowadzą specjalne programy lojalnościowe dla dzieci – za wylatane mile przyznają punkty, które uprawniają młodego pasażera do zwiedzenia kabiny.

Powrót