Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Samochód bezpośrednio narażony na promieniowanie ....

Samochód bezpośrednio narażony na promieniowanie słoneczne staje się radiatorem. Pochłania ciepło, a wszystkie jego elementy są rozgrzane jak piec. W takich warunkach zbawienna dla kierujących wydaje się klimatyzacja.


Jednak nie wszyscy używają jej prawidłowo, w konsekwencji szkodząc sobie i klimatyzacji.

Co zrobić:

- Spróbuj parkować w cieniu, ewentualnie załóż na przednią szybę matę odbijającą światło; przed podróżą przewietrz samochód.

- Jedź kilkadziesiąt metrów z otwartymi szybami, następnie włącz klimatyzację, ale od razu nie zamykaj szyb - niech powietrze się jeszcze wymiesza.

- Temperaturę obniżaj stopniowo, nie kieruj zimnego powietrza bezpośrednio na głowę. Przed końcem podróży wyłącz klimatyzację, otwórz okna – w ten sposób unikniesz przeziębienia.

- Istnieje też inny sposób na ochłodzenie wnętrza samochodu po parkowaniu na słońcu. Może on zdziałać cuda, jednak wymaga pracy silnika na postoju, co w świetle obowiązujących przepisów jest naganne. Po wejściu do auta należy uchylić szyby i włączyć klimatyzację na maksimum oraz skierować nawiewy na środek kabiny. Następnie należy wyjść z samochodu i odczekać kilka minut do momentu, aż kabina się wystarczająco schłodzi.


Wolicie zimę czy lato?

Powrót