Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Co warto wiedzieć o sportach konnych?
Jazda konna jest bardzo przyjemną formą rekreacji. Kontakt z koniem to także ważny element terapii, na przykład dla dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem czy zespołem Downa. Jeździectwo to również bardzo ciekawy sport. Można uprawiać różne dyscypliny związane z jazdą na koniu, od wyścigów po woltyżerkę. Podstawowe wiadomości na temat dyscyplin uznanych przez Międzynarodową Federację Jeździecką znajdziesz w naszym artykule.

Ujeżdżenie
Ujeżdżenie jest olimpijską konkurencją sportową. Polega na tym, że jeździec i koń wykonują serię ruchów, zwanych figurami. Ćwiczenia są wykonywane na tak zwanym czworoboku (jest to piaszczysty, czasem trawiasty plac w kształcie prostokąta, z literowymi oznaczeniami wskazującymi, gdzie należy wykonać poszczególne figury i inne elementy programu). Figury wymagane w programach ujeżdżeniowych to wolty, serpentyny, wężyki i ósemki. Konie prezentują także specjalne chody, takie jak pasaż czy piaff. Zawodnika, który wjeżdża na czworobok, obowiązuje ukłon, a jeśli nosi mundur – salutowanie.

Skoki
Skoki przez przeszkody to olimpijska konkurencja sportowa, polegająca na tym, że koń i jeździec pokonują przeszkody (od 8 do 13) ustawione na parkurze. Liczy się pokonanie toru z jak najmniejszą liczbą błędów. Najczęściej spotykane przeszkody to stacjonata (pojedyncza przeszkoda pionowa), okser (jednoczłonowa przeszkoda złożona z dwóch stacjonat), triplebarre (jednoczłonowa przeszkoda złożona z trzech stacjonat, z których każda jest wyższa od poprzedniej), mur (pojedyncza przeszkoda będąca imitacją muru z cegły) oraz rów z wodą. Rów z wodą jest przeszkodą poziomą.

WKKW
Kolejną olimpijską konkurencją sportową jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW). Zawody trwają trzy dni i rozgrywane są trzy różne konkursy: próba ujeżdżenia, próba terenowa (kross) oraz próba skoków przez przeszkody. Kross rozgrywa się w urozmaiconym terenie, w którym umieszczono przeszkody. Upadek jeźdźca albo konia powoduje wykluczenie z konkursu. Próba skoków przez przeszkody sprawdza kondycję konia po odbyciu biegu terenowego.

Powożenie
W tej dyscyplinie powozi się koniem, parą albo czwórką koni. Odbywają się trzy konkursy. Pierwszy z nich to ujeżdżenie (zaprzęg prezentuje określone figury w stępie i kłusie). Oprócz staranności wykonania programu ważna jest prezencja zawodnika oraz zaprzęgu, w tym strój i uprząż. Drugi konkurs – maraton – sprawdza wytrenowanie, zwinność i wytrzymałość koni oraz umiejętności powożenia zawodnika. Trasa (około 20 kilometrów) ma pięć odcinków, a na ostatnim należy pokonać kilka przeszkód. Trzeci konkurs (zręczność powożenia) odbywa się na placu z rozstawionymi przeszkodami i ocenia kondycję koni po maratonie oraz umiejętności powożącego.

Woltyżerka
W tej dyscyplinie zawodnik lub zespół wykonuje ćwiczenia akrobatyczne na koniu, prowadzonym na lonży. Koń porusza się stępa lub galopem. Ćwiczenia mogą być wykonywane z podkładem muzycznym. Woltyżerka stanowi dyscyplinę pokazową na igrzyskach olimpijskich.

Rajdy
Rajd długodystansowy polega na tym, że jeździec i koń muszą pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów w różnorodnym terenie w jak najkrótszym czasie. Konie są badane przez weterynarza i muszą w czasie rajdu spełniać określone normy. Na trasie są naturalne przeszkody, a jeździec może odciążyć konia i pokonać część trasy pieszo.

Reining
Reining to konkurencja prezentująca umiejętność jazdy w stylu western. Koń porusza się galopem, jeździec prowadzi konia jedną ręką. Koń wykonuje obowiązkowe elementy, tak zwane patterny, na przykład roll back (zatrzymanie konia i szybkie obrócenie na zadzie) czy sliding stop (zatrzymanie konia z galopu z prześlizgiwaniem się na tylnych nogach).

Artykuł dzięki uprzejmości zakumaj.pl
Powrót