Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Co pomaga na ukąszenie komara?
Ukąszenia komarów w polskich warunkach na ogół nie są niebezpieczne, powodują jednak spory dyskomfort. Szczególnie nieprzyjemne są dla osób uczulonych na składniki śliny tych owadów, gdyż wtedy swędzenie jest nie do zniesienia. Bąbli po ukąszeniach nie należy jednak drapać, gdyż może to prowadzić do zakażeń skóry, a także powstawania nieładnych blizn. Miejsca pogryzione należy umyć i nasmarować preparatami zmniejszającymi świąd. Co pomaga na ukąszenie komara, dowiesz się z tego artykułu.

Domowe sposoby
W zasadzie w każdym domu znajdzie się soda oczyszczona i zwykła pasta do zębów. Można ich użyć jako bardzo skutecznych środków łagodzących swędzenie i ból po ukąszeniu komara. Sodę należy zmieszać z wodą, aby powstała dość gęsta papka. Smarujemy nią pogryzione miejsca. Po kwadransie zmywamy sodę – swędzenie ustąpiło. Jeśli nie mamy sody (albo nie chce nam się przygotowywać papki), możemy posłużyć się jej substytutem – pastą do zębów. Musi to być zwykła biała pasta, taka, jakiej używa się do czyszczenia srebrnych pierścionków. Najlepsza byłaby miętowa. Pastę nakłada się na chwilę na swędzące miejsce. Składniki pasty oraz chłód mięty powodują ustąpienie nieprzyjemnych objawów.

Z kuchni do apteczki
Bardzo wiele skutecznych środków na ukąszenie komara można znaleźć… w kuchni. Zacznijmy od cytryny. Kilka kropel soku cytrynowego łagodzi swędzenie po ukąszeniach owadów. Podobnie zadziała ocet, ale nie ten zwyczajny, spirytusowy, lecz jabłkowy. Nasączamy octem wacik i przykładamy na chwilę do ukąszonego miejsca – przykre swędzenie mija, jak ręką odjął. Jeśli masz w kuchni czosnek, obierz jeden ząbek, rozkrój i przyłóż na bolące miejsce na kilka minut. Czosnek nie tylko złagodzi swędzenie, ale także podziała odkażająco, tak więc zapobiegniesz w ten sposób infekcji skóry.

Moc aloesu
Aloes to cudowna roślina. Jego lecznicze właściwości są naprawdę potężne. Jeśli masz w domu aloes, delikatnie odłam jeden liść i odkrój kawałek. Przyłóż do bąbla po komarze i rozsmaruj sok z rośliny. Aloes działa wolniej niż na przykład ocet, ale i tak przynosi ulgę. Jeśli nie masz w domu rośliny, możesz użyć żelu aloesowego kupionego w aptece. Taki preparat jest skuteczny na wiele dolegliwości, na ukąszenia owadów również.

Zimny okład
Chwilową ulgę może przynieść zimny okład. Do bąbli po ugryzieniach komarów można przyłożyć zimny kompres albo obłożyć je kostkami lodu. Jeśli nie masz do dyspozycji prawdziwego kompresu, użyj czegokolwiek, co jest zamrożone. Doraźnie pomoże.

Olejek z drzewa herbacianego
To jest prawdziwy hit. Olejek działa przeciwzapalnie, więc nie tylko łagodzi świąd, ale także eliminuje infekcję bakteryjną, jeśli do niej doszło. Jest stuprocentowo skuteczny, ale pod jednym warunkiem. Trzeba kupić prawdziwy, niesfałszowany olejek, a podróbek na rynku jest dużo. Dobre olejki eteryczne oferuje na przykład firma dr Beta®. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że skoncentrowanych olejków nie można stosować na skórę. Należy je rozcieńczyć olejem roślinnym albo alkoholem.

Maści i żele
W aptekach można kupić maści i żele na ukąszenia owadów. Działają one m.in. odczulająco, dzięki czemu szybko przynoszą ulgę. Jeśli masz jakiś wypróbowany środek, który ci pomaga, możesz go zastosować w przypadku pogryzienia przez komary. Warto jednak pamiętać, że środki naturalne mogą być równie skuteczne.

Artykuł dzięki uprzejmości zakumaj.pl 


Powrót