Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Czym się kierować, wybierając projekt domu?
Projekt domu może być indywidualny, wykonany na zamówienie danego inwestora, lub gotowy, czyli powtarzalny. Projekty gotowe są tańsze, ale nie zawsze uwzględniają wszystkie nasze oczekiwania. Wybierając projekt gotowy, musimy uwzględnić zarówno swoje potrzeby, jak i możliwości finansowe. Trzeba ustalić, jak duży ma być dom, z jakiego materiału, ile pomieszczeń i jakich ma się w nim znajdować. Dom to inwestycja na całe życie. Jeśli mamy być z niego zadowoleni, przede wszystkim trzeba starannie przemyśleć wybór projektu. Na co należy przy tym zwrócić uwagę, dowiesz się z tego artykułu.

Jaki ma być twój dom?
Projekt domu powinien odpowiadać naszemu stylowi życia. Układ pomieszczeń i ich funkcje użytkowe powinny być do niego dostosowane. Trzeba zorientować się, czy uwzględniony w projekcie podział na strefy funkcjonalne ( część oficjalna – hall, dzienna – salon i kuchnia oraz nocna – sypialnie i łazienki) będzie dla nas wygodny. Należy również zwrócić uwagę na nasłonecznienie, czyli to, na którą stronę świata wychodzą okna. Nie wszystkie projekty zawierają odpowiadające nam rozwiązania.

Wybierając projekt, na samym początku decydujemy, czy chcemy dom parterowy, piętrowy czy z użytkowym poddaszem; podpiwniczony czy nie; z garażem czy bez. Jeśli garaż będzie nam potrzebny, to ma być na jeden samochód, czy raczej na dwa? A może zamiast garażu postawimy wiatę? Jeśli od razu nie rozstrzygnie się takich kwestii, potem mogą być kłopotliwe.

Projekt można zmieniać
W projekcie gotowym można dokonywać zmian. Robi to architekt posiadający odpowiednie uprawnienia. Każdy projekt uwzględnia zakres dopuszczalnych modyfikacji. Tak więc jeśli dom ma idealny rozkład, a nie podoba ci się jedna z jego elewacji, pamiętaj, że można ją zmienić. To, że w świetnym domu brakuje jakiegoś pomieszczenia albo coś jest niepotrzebne, jeszcze go nie dyskwalifikuje. Patrz na projekty w sposób otwarty. Ściany działowe można przestawiać, a przeznaczenie pomieszczeń zmieniać. Jeśli brakuje ci garderoby, pomyśl, gdzie chciałbyś ją umieścić. To wchodzi w zakres zmian, których można dokonać w projekcie.

Jak duży dom chcę mieć?
Duży dom z pewnością jest wygodny. Ale im większa powierzchnia, tym większe koszty ogrzewania budynku. Poza tym zbudowanie i wykończenie większego domu jest droższe. Czasem dobrze jest się zdecydować na mniejszy dom z użytkowym poddaszem, które zostanie wykończone później, gdy będzie taka potrzeba. Dzięki temu koszty inwestycji rozłożą się w czasie.

Najpierw działka
Zanim dokonasz wyboru projektu, powinieneś mieć działkę. Kształt działki, jej rozmiary oraz położenie w stosunku do drogi wpływają na wybór projektu. Wjazd i wejście do domu powinny być od północy, taras od strony południowej. Dom nie może stać bliżej granicy działki niż 4 metry (chyba że dana ściana nie ma okien, wtedy minimalna odległość wynosi 3 metry). Warto także zastanowić się, jak chcemy rozplanować ogród.

Plan zagospodarowania przestrzennego
Zanim kupimy projekt, powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dostępnym w Urzędzie Gminy. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy na działce, którą posiadamy (lub mamy zamiar kupić) jest planowana zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Następnie dowiadujemy się, jakie wymogi powinien spełniać budynek (jego wysokość, typ dachu, rodzaj elewacji) i jakie są warunki doprowadzenia mediów (o ile działka nie jest uzbrojona). Jeśli planujemy postawienie studni albo oczyszczalni ścieków, musimy uwzględnić odpowiednie przepisy i tak dobrać kształt i rozmiar budynku, by zostały one zachowane.

Wybór technologii
Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretną technologię, najlepiej wybrać projekt do niej dostosowany. Unikniemy w ten sposób wielu zmian i przeliczeń, nie ryzykujemy również, że w niekorzystny sposób zmienią się parametry budynku. W dobie świadectw energetycznych jest to dość ważny aspekt, a zmiana technologii powoduje różnice na przykład w szerokości ścian, co może mieć wpływ na charakterystykę cieplną domu. Ważne są również takie elementy, jak układ grzewczy czy system wentylacyjny.

Artykuł dzięki uprzejmości zakumaj.pl 




Powrót