Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Sposób pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego
Kaktus bożonarodzeniowy, grudnik, Szlumberga to nazwy jednej rośliny, która pojawia się w kwiaciarniach i domach od października do końca zimy. Często stanowi prezent świąteczny dla członków rodziny, którzy lubią roślinność, jednak w wyniku braku odpowiedniej pielęgnacji szybko obumiera lub jest wyrzucana po przekwitnięciu. Aby roślina przetrwała dłużej niż miesiąc, warto wiedzieć, jak ją pielęgnować.

Miejsce dla kaktusa

W grudniu roślina bywa sprzedawana już obsypana kwiatami, jednak po pewnym czasie obumierają one i roślina przechodzi w stan spoczynku. Jeżeli chce się, aby kaktus zakwitł ponownie, należy zapewnić mu możliwość odpoczywania w kwietniu, a przede wszystkim we wrześniu i październiku. Oznacza to, że nie powinien on przebywać w miejscach, które mają więcej niż 15 stopni Celsjusza. Wczesną wiosną warto wystawić doniczkę na balkon, gdyż na zewnątrz temperatura jest niższa niż w domu. Nie oznacza to jednak, że kaktus lubi chłód i mróz. Lubi umiarkowane ciepło oraz półcień, więc wystawianie go bezpośrednio na słońce jest niebezpieczne dla rośliny. Trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że kaktus jest rośliną wrażliwą na zmiany miejsca i przenoszenie go z jednego punktu domu do drugiego nie będzie mu służyć, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Zacznie wówczas gubić kwiaty.

Podłoże kaktusa

Najlepszą ziemią dla kaktusa bożonarodzeniowego jest ziemia torfowa, podobna do tej, w jakiej uprawia się storczyki. Dodatkowo powinna zawierać fosfor, wapń i azot. Jeżeli brakuje tych składników, konieczne jest nawożenie, najlepiej płynnymi nawozami z zawartością azotu. Można wykorzystać również nawozy do roślin zielonych. Momentem, w którym nawożenie przynosi najlepszy efekt, jest wiosna od kwietnia do maja. Dzięki temu wzmacnia się cała roślina, ale efekt widać przede wszystkim na liściach, które stają się grubsze niż wcześniej.

Podlewanie kaktusa

Chociaż grudnik należy do rodziny kaktusów, ma inne wymagania dotyczące podlewania niż pozostałe. Potrzebuje wody cały czas, a nie tylko przez kilka miesięcy w roku. Podlewanie powinno następować zawsze, kiedy ziemia z wierzchu doniczki jest sucha, jednak najbezpieczniej nie dopuszczać do jej wyschnięcia, ale dbając o to, aby nie było za wilgotno. Szczególnie trzeba o to dbać, kiedy kaktus posiada kwiaty. Sucha ziemia spowoduje ich szybkie opadanie, natomiast zbyt wilgotna może doprowadzić do pojawienia się grzybów.

Zabiegi kosmetyczne

Aby kaktus co roku rodził kwiaty i wyglądał estetycznie oraz zdrowo, trzeba dbać o niego również po przekwitnięciu kwiatów. Jest to czas na przesadzenie go do większej doniczki, nasypanie nowej ziemi oraz nawożenie. Również w tym okresie można przyciąć fragmenty rośliny. Z każdej gałązki należy delikatnie oderwać albo odciąć nożyczkami dwa ostatnie liście. Spowoduje to zgęstnienie rośliny, a także bogatsze ukwiecenie w następnym sezonie.

Artykuł dzięki uprzejmości zakumaj.pl



Powrót