Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Najważniejsze zasady gry w piłkę nożną
Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportu na świecie – można w nią grać na boiskach trawiastych i sztucznych, w halach, a nawet na ulicach! 

Jak dobrze grać w piłkę nożną, to najważniejsze zasady ! 

1. Pamiętaj o rozgrzewce
Rozgrzewka to bardzo ważny element każdego treningu, nie tylko jeśli chodzi o piłkę nożną! Dzięki rozgrzewce przygotujesz swoje ciało do wysiłku, ale także zmniejszysz ryzyko kontuzji. Rozgrzewając się pamiętaj o wszystkich mięśniach i stawach.

2. Strój na treningi piłki nożnej
Podstawą stroju są spodenki i koszulka piłkarska. Nie możesz zapomnieć o odpowiednich butach (w zależności od rodzaju nawierzchni mogą to być np. halówki), przydać się mogą również getry piłkarskie, które ochronią nogi.

3. Dobierz buty do rodzaju nawierzchni, na której będziesz grać
Dobierz rodzaj obuwia do nawierzchni. Halówki sprawdzą się np. podczas gry w futsal, a tzw. żwirówki na sztucznym boisku. Pamiętaj, że buty mają być nie tylko wygodne, ale również zapewniać Ci odpowiednią przyczepność i zwrotność.

4. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Bez względu na to, w jaki rodzaj piłki grasz musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo! Niezbędnym elementem wyposażenia powinny być ochraniacze piłkarskie, które zabezpieczą przed kontuzją łydkę oraz kości piszczelową i strzałkową.

5. Pamiętaj o regeneracji
Po ciężkim treningu czy meczu nie zapomnij o regeneracji, które jest niezwykle ważna. Możesz np. pójść do sauny lub na profesjonalny masaż. Każdy rodzaj regeneracji pozwoli wrócić Ci so odpowiedniej formy. 

6. Zdrowa dieta
Jedz regularnie 4-5 niewielkich posiłków dziennie. W swojej diecie uwzględnij produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, chude mięso, ryby, mleko oraz jego przetwory. Nie powinno również zabraknąć płatków owsianych, kasz i makaronów. 

7. Pij odpowiednie ilości płynów
Codziennie wypijaj około dwóch litrów płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Jeśli jest gorąco, pij nawet więcej – nawet trzy litry płynów. 

8. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu podczas gry
Podczas meczu czy treningu nawadniaj swój organizm – pij wodę lub napoje izotoniczne. Nie możesz dopuścić do odwodnienia, to stan bardzo groźny dla Twojego zdrowia. 

9. Uważaj na kontuzje
Nawet najmniejszy uraz skonsultuj z lekarzem. Zleci on wykonane niezbędnych badań. Pamiętaj o odpowiedniej rehabilitacji, dzięki której szybciej wrócisz do zdrowia i odzyskasz pełnię sprawności.

Bądź systematyczny
Aby osiągnąć sukces w piłce nożnej, tak samo jak w każdym innym sporcie, potrzebna jest regularna ciężka praca. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo coś Ci nie wychodzi, systematycznie dąż do wyznaczonych celów. Efekty pojawią zobaczysz już niebawem!
Powrót