Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Jak wykonać filcowe guziki ?
Filc jest wspaniałym materiałem, z którego można zrobić mnóstwo ładnych ozdób. Jedynym, co ogranicza twórczość, jest własna wyobraźnia, dlatego warto dać się ponieść swojej pomysłowości. Samemu lub z dzieckiem można wykorzystać filc do zrobienia ozdób, w tym guzików przydatnych jako dodatek go włosów, ubrań, prezentów. Zapraszamy do spróbowania!

Co jest potrzebne do wykonania guzików?
Jak zawsze przy każdej zabawie w rękodzieło, przed przystąpieniem do pracy należy przygotować niezbędne elementy. Do zrobienia guziczków przyda się tylko kilka, czyli:

* filc w dowolnych kolorach,

* mulina pod kolor filcu,

* igła,

* nitka,

* papier,

* ołówek,

* dziurkacz rewolwerowy.


Etap I

Z filcu w wybranym kolorze wyciąć 2 kółeczka o takich samych rozmiarach, najlepiej, żeby były większe niż standardowe guziki. Zrobienie dziurek w małych kawałkach filcu mogłoby być problematyczne. Lepiej sprawdzi się większy rozmiar, zwłaszcza że filcowy guzik ma być później ozdobą.


Etap II

Po wycięciu z filcu obu kółek położyć jedno na drugim i zszyć je na brzegach muliną. Ścieg powinien być mocny oraz ozdobny jednocześnie. Doda to ozdobie większej wartości jako elementowi dekoracyjnemu, zarówno ubrań, jak i innych rzeczy.

Etap III

Zszytą podstawę guzika przyłożyć do kartki papieru i odrysować ołówkiem. Zaznaczyć na papierze również dziurki, typowe dla guzików – może być ich 2, 3, 4, w zależności od własnych chęci. Wykonany szablon ponownie położyć na filcowym okręgu i wykonać dziurkaczem otworki. Nie jest to jeszcze koniec pracy nad guzikiem, ponieważ wykonane dziurki powinny zostać obszyte muliną w taki sam sposób, jak wcześniej brzegi guzika. Dopiero po wykonaniu tego można uznać, że ozdoba jest gotowa.Tak przygotowany guziczek – lub guziczki – świetnie nadaje się za ozdobę do włosów albo ozdobę jednokolorowej koszulki.

Artykuł dzięki uprzejmości: https://www.zakumaj.pl/artykuly/jak-wykonac-filcowe-guziki-2.html
Powrót