Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Najciekawsze miejsca w Polsce

W Polsce jest mnóstwo ciekawych miejsc, które można zwiedzić... Poniżej przedstawimy Wam kilka najciekawszych godnych polecenia....


I. Narew


Wszyscy Ci, dla których natura odgrywa ważną rolę, powinni odwiedzić rozlewiska Narwi. Rzeka ta nazywana jest polską Amazonką. W jej biegu można znaleźć sieć krętych kanalików i olbrzymich połaci bagien, które stanowią ostoję m.in. bielika i bataliona. Dolina Narwi jest jednym z najważniejszych przystanków dla migrujących ptaków.


II. Kaplica Czaszek


Kaplica znajduje się w Kudowie-Zdroju. Ściany oraz sufit niewielkiej kaplicy szczelnie wyłożone są ludzkimi kośćmi i czaszkami.

W środku znajduje się ich ponad 3 tysiące, natomiast pod podłogą można ich znaleźć 10 razy więcej. Płytko pogrzebane szczątki znalazł w XVIII-wieku proboszcz parafii w Kudowie-Zdroju. Okazało się, że należą one do ofiar chorób i wojen, które w tym samym stuleciu zdziesiątkowały ludność Ziemi Kłodzkiej. Z pomocą parafian przez kolejne lata proboszcz zbierał kości z okolicznych wiosek, aż w końcu umieścił je w nowo wybudowanej kaplicy, którą można teraz zwiedzić.


III. Przełom Dunajca


To kolejne z miejsc, warte polecenia. Największe wrażenie robi z góry np. z popularnego punktu widokowego na Sokolicy. Doskonale widać stąd kręte koryto rzeki. Z perspektywy turystów w łodziach flisackich Przełom Dunajca prezentuje się nie mniej zjawiskowo. Pionowe skały osiągają nawet 300 m wysokości.


IV. Puszcza Białowieska


Puszcza to najstarszy las w Europie i jeden z pierwszych obiektów w Polsce wpisanych na listę UNESCO. Spotkać tam można  dziko żyjące stada wilków, łosi, rysi, żbików i rzecz jasna żubrów. Tylko w Puszczy występuję ich ok. 550 osobników. 


V. Kotlina Kłodzka


To jedno z bardziej urokliwych miejsc w Polsce....Położone w obrębie Kotliny urokliwe miasteczka, takie jak Bystrzyca Kłodzka, zachowały oryginalny charakter sprzed wieków. W niektórych nadal podziwiać można starówkę w stylu gotyckim, XVII-wieczne kamieniczki.... Wraz z pięcioma sudeckimi pasmami Kotlina Kłodzka tworzy malowniczy region zwany Ziemią Kłodzką.


VI. Dolina Chochołowska


Najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Znajduje się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowi orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną.


Dolina Chochołowska zbudowana jest z dwóch głównych rodzajów skał. Część południową (górną), powyżej Wyżniej Bramy Chochołowskiej budują skały krystaliczne – gnejsy i granity. Część północną (dolną) budują skały osadowe – łupki, wapienie kredowe i dolomity triasowe. Różne jest też pochodzenie geologiczne tych części doliny.

W górnej części, powyżej Wyżniej Bramy Chochołowskiej dominują formy geologiczne wytworzone przez lodowiec, w części dolnej, gdzie nie sięgał lodowiec, powierzchnia modelowana była głównie przez Chochołowski Potok i zjawiska krasowe. Efektem tych zjawisk krasowych są również liczne jaskinie z największą Szczeliną Chochołowską na czele, jednak żadna z nich nie nadaje się do udostępnienia turystycznego.


VII. Ruchome wydmy


Największą atrakcją w Łebie są rozległe ruchome wydmy. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy w Europie pas ruchomych wydm. Prawdziwa piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Wiatr sprawia, że wydmy przemieszczają się i osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów. Wadą tego zjawiska jest fakt, że zasypują w ten sposób nadmorskie lasy, bagna, a nawet tereny zamieszkane. Największe zmiany w krajobrazie zachodzą jesienią i wiosną podczas sztormów na Bałtyku. Piasek przemieszcza się już przy wietrze, który wieje z prędkością 5 metrów na sekundę.


To tylko niektóre miejsca, które warto zobaczyć podczas letnich wędrówek. 

Powrót