Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Jak poprawnie dobrac kolor ścian ?

Wybór koloru ścian do twojego mieszkania jest bardzo ważny. Niewłaściwe decyzje nie tak łatwo będzie skorygować, dlatego warto się dobrze zastanowić. Oferta farb jest bardzo bogata, dostępnych jest wiele kolorów i odcieni. Są także farby specjalne o charakterystycznych fakturach, imitujących piasek, kamień, metal. Skoro nic prawie nie ogranicza naszej fantazji, powinniśmy poznać zasady wyboru barw.


Harmonia czy kontrast?


W zależności od naszych upodobań możemy zdecydować się na jedno lub drugie rozwiązanie. Bardzo harmonijne będzie zestawienie różnych odcieni tej samej barwy. Wnętrze takie może się jednak wydawać zbyt monotonne. Dlatego do takich monochromatycznych wnętrz pasują duże, jaskrawe wzory tapicerki, tekstyliów czy tapet. Ożywiają one wnętrze i nadają mu dynamikę. Jeśli natomiast zdecydujemy się na kontrasty, pamiętajmy, by jedną z barw wykorzystać jedynie w dodatkach (na przykład akcenty czerwieni w pomieszczeniu pomalowanym oliwkowym kolorem).


Należy pamiętać, że ekstrawaganckie zestawienie, nawet jeśli na początku będzie się nam podobało, po pewnym czasie się znudzi. A kolory na ścianach pozostaną do następnego remontu. Jest wiele zaleceń dotyczących doboru barw. Najprościej jednak jest obejrzeć gotowe propozycje dostępne w czasopismach wnętrzarskich lub w katalogach producentów farb i podpatrzeć ciekawe rozwiązania. Można też skorzystać z programów, które umożliwiają pomalowanie wirtualnych wnętrz. W ten sposób można uniknąć wielu błędów.

Powrót