Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Pokryte rosą okna o poranku czy para z rury wydechowej ......

Pokryte rosą okna o poranku czy para z rury wydechowej to wynik różnicy temperatur w okresie jesienno-zimowym. To samo dzieje się w miejscach mniej widocznych dla oczu kierowcy.


Wskutek skraplania się pary wodnej woda pojawia się m.in. w zbiorniku paliwa, układzie wydechowym oraz hamulcowym. Skutkować to może uszkodzeniem układu wtryskowego, korozją zarówno baku, jak i układu wydechowego, oraz zmniejszeniem skuteczności hamowania w przypadku absorpcji wilgoci przez płyn hamulcowy.


Jak można temu zaradzić:


➡ w okresie jesienno-zimowym powinniśmy unikać jazdy na rezerwie, a tym bardziej długotrwałego pozostawiania samochodu na postoju z pustym bakiem. Tankowanie do pełna pozwala zmniejszyć ilość zawilgocenia w baku. Należy jednak pamiętać, że tankowanie pod korek również jest szkodliwe.


➡ podróżując woda z tłumików odparowuje się na bieżąco w postaci widocznej w chłodne dni pary wodnej. Woda w układzie wydechowym w trakcie długotrwałego postoju samochodu nie ma możliwości odparowania i przyczynia się do korozji tego elementu. Dlatego też tłumiki wymagają częstszej wymiany pomimo tego, że mało jeździmy.


➡ należy skontrolować płyn hamulcowy i w razie potrzeby go wymienić.

Powrót