Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Filtry powietrza

Niektórzy kierowcy przywiązują do nich dużą uwagę, niektórzy w ogóle zapominają.

Mowa o filtrach powietrza. Te produkowane przez renomowanych producentów zapewniają lepszy przepływ powietrza, a czasami mogą nawet uratować życie.


W ostatnim odcinku #ProjektWarsztat pokazaliśmy, jak ważnym fragmentem układu dolotowego są filtry powietrza. Bagatelizując je w eksploatacji możemy nieświadomie, w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do tragedii. Renomowani producenci w swojej ofercie posiadają filtry, do których produkcji użyte zostały komponenty odporne na ogień. Jeśli ktoś zastanawia się nad sensem takiego rozwiązania, niech przestrogą dla niego będzie katastrofa samochodowa pod tunelem Mont Blanc, w której zginęło 39 osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia.


Wszystko z powodu niedopałka papierosa wyrzuconego z samochodu, który trafił wprost do filtra powietrza ciężarówki jadącej z tyłu. Niestety samochód stanął w płomieniach. Volvo - producent feralnej ciężarówki - był jedną z pierwszych firm, które wprowadziły modyfikacje zapobiegające podobnym zdarzeniom, stosując na szeroką skalę niepalne filtry powietrza.


Zalety markowych filtrów:
✔️opisana wyżej niepalność,
✔️duża przepustowość powietrza - więcej powietrza przedostaje się do silnika samochodu,
✔️blokada zanieczyszczeń. Uwaga❗ Ważna jest jakość kołnierza uszczelniającego - filtr powinien dokładnie przylegać do obudowy, żeby zanieczyszczone powietrze nie mogło go ominąć w drodze do silnika.


Nie trzeba chyba przypominać, że filtr powietrza jest elementem eksploatacyjnym i wymaga okresowej wymiany


https://www.facebook.com/DoradcaProfiAuto/posts/2035374563358974 

Powrót