Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Od szkicu na papierze do aplikacji na telefonie

Pisaliśmy już na portalu haczyk.pl o inicjatywie zbierania danych batymetrycznych AquaMapa. Pomysł powstał na kartce papieru w maju 2014, ale szybko nabrał rumieńców, a teraz, rok później, możemy pochwalić się wynikami. Program AquaMapa zgromadził pomiary z około 200 km2 zbiorników w Polsce.


Z pomocą firmy Astri Polska, lidera w dziedzinie technologii satelitarnych, nasze mapy trafiły na rynek w postaci aplikacji na urządzenia mobilne. Mapy można przeglądać za darmo do 1 marca 2016.

 

Lista jezior obejmuje na razie 20 zbiorników w tym jeziora mazurskie, Martwą Wisłę, Kanał Gliwicki oraz Jezioro Żarnowieckie. Lista jezior będzie wzbogacana wraz ze spływaniem danych od uczestników programu AquaMapa. W następnym sezonie chcemy do pływania zachęcić jeszcze więcej uczestników, którzy w zamian za zbieranie danych otrzymają darmowy dostęp do całego zebranego zasobu danych.


Aplikację można pobrać na urządzenia z systemem Android (w tym celu należy pobrać wtyczkę Unity Web Player. Mapy można także przeglądać w internetowym serwisie mapowym. Ciekawi jesteśmy jakie uwagi przekażą nam użytkownicy, którzy przetestują naszą aplikację.

Chcemy skorzystać z uwag i podpowiedzi by stworzyć aplikację, która naprawdę się przyda. Aplikacja ma następujące funkcje:


1. przeglądanie warstw: Otoczenie jezior, Rzeźba dna, Izobaty, Spadki oraz dane OSM;


2. wyszukiwanie i wyświetlanie punktów podzielonych wg kategorii: Moje miejsca, Nocleg, Atrakcje, Rekreacja, Infrastruktura, Gastronomia, Usługi, Urzędy;


3. wyświetlanie znaków nawigacyjnych umieszczonych na wodzie oraz informacji o przeszkodach podzielonych wg kategorii: Przeszkoda wynurzona, Przeszkoda zanurzona, Znaki kardynalne, Boje;

4. zapisywanie i edycja własnych punktów zainteresowania w kategorii Moje miejsca;


5. poruszanie się przy pomocy ekranu dotykowego urządzenia, wybór skali i zakresu prezentowanych danych;


6. wybór jeziora z listy dostępnych zbiorników wodnych i wyświetlanie danych dla wybranego akwenu;


7. dostosowanie wyglądu aplikacji do preferencji użytkownika, tj.: definiowanie rozmiaru ikon, czyszczenie pamięci podręcznej cache;


8. wyświetlanie pożądanego zakresu głębokości bezpiecznej dzięki interaktywnemu suwakowi "Głębokość jezior",


9. wybór sposobu alarmowania o zbliżaniu się do zdefiniowanej granicy głębokości "bezpiecznej", przez:


- wybór promienia bufora bezpieczeństwa (w metrach), po którego przekroczeniu pojawią się ostrzeżenia (graficzne i/lub dźwiękowe w zależności od ustawień),

- aktywacja / dezaktywacja komunikatów graficznych (piktogram alarmu),

- aktywacja / dezaktywacja komunikatów dźwiękowych (sygnał alarmu).


10. śledzenie w czasie rzeczywistym pozycji łodzi poprzez wykorzystanie umieszczonego na niej urządzenia mobilnego z uruchomionym odbiornikiem GPS.

Suwak "Głębokość jezior" wymyśliliśmy sami i jesteśmy z tego dumni. Niemniej jesteśmy otwarci na propozycje innych przydatnych funkcji. Chcielibyśmy skorzystać z pomocy by wprowadzić zasugerowane zmiany i ulepszyć aplikację na następny sezon. Zachęcamy do pobrania aplikacji i sprawdzenia jej funkcjonalności.

AQUA MAPA-  dostęp do aplikacji i internetowego serwisu mapowego:


- serwis mapowy zaprojektowany dla przeglądarek Firefox i Internet Explorer.

- aplikacja na urządzenia mobilne (wymaga pobrania wtyczki Unity Web Player


http://www.haczyk.pl/index.php/news/188-od-szkicu-na-papierze-do-aplikacji-na-telefonie-2

Powrót