Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Pionowa rabata - jak ją zrobić ?

Bardzo ciekawym pomysłem jest wykonana z drewnianej palety pionowa rabata. Taką konstrukcję można wykorzystać na balkonie, tarasie albo gdzieś w zakątku ogrodu. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a wygląda oryginalnie. Taki pionowy ogródek nadaje się do hodowania ziół, może również ozdobić nasz balkon drobnymi barwnymi kwiatkami. Jak taką pionową rabatę przygotować, dowiesz się z tego artykułu.


Przygotowanie palety

 
Paletę należy oczyścić i lekko zeszlifować, tak aby ładnie się prezentowała. Jeśli nie ma ona od spodu żadnego wspornika, trzeba przybić tam kilka desek.


Obijanie palety folią


Arkusz folii ogrodniczej składamy dwa albo trzy razy, aby uzyskać wytrzymały materiał, i obijamy nim z tyłu paletę. Należy pamiętać o zabezpieczeniu także spodu oraz boków. Folię należy przybić w taki sposób, aby nie było szpar, przez które mogłaby się wysypywać ziemia.


Wypełnianie palety ziemią

 
Kładziemy paletę płasko i wypełniamy ziemią ogrodową. Ziemię trzeba starannie ubić, aby się nie przesuwała i nie wysypywała z palety.


Sadzenie roślin


W szczelinach drewnianej palety sadzimy teraz rośliny. Sadzenie zaczynamy od dołu palety. Starannie ubijamy ziemię wokół sadzonek, a jeśli trzeba, dosypujemy podłoża.


Pielęgnacja sadzonek

 
Po posadzeniu starannie podlewamy rośliny. Paletę utrzymujemy w pozycji poziomej przez około dwa tygodnie, aby sadzonki mogły się dobrze ukorzenić. Po tym czasie można już nasz ogródek ustawić pionowo.


Podlewanie ogrodu

 
Podlewamy nasz ogródek, zaczynając od najwyżej posadzonych roślin. Im niżej, tym dajemy mniej wody, ponieważ ścieknie ona z wyższych partii ogródka. Należy o tym pamiętać, aby nie przelać roślin.


Artykuł : http://www.zakumaj.pl/artykuly/pionowa-rabata-jak-ja-zrobic.html#img-preview[pp_gal]/4/

Powrót