Klub Fachowca

Moja lista zainteresowań
Jak zbudować małą fontannę w ogrodzie ?

Woda jest bardzo ważnym elementem w ogrodzie. Oczka wodne, kaskady, strumienie i fontanny dodają uroku zakątkom, w których są umieszczone, dają przyjemny chłód w upalny dzień, a wsłuchując się w szmer płynącej wody, wspaniale się wypoczywa. Dekoracje wodne zajmują nieraz sporo miejsca i są dość kosztowne, dlatego często sądzimy, że nie możemy sobie na nie pozwolić. Z tego artykułu dowiesz się, jak niewielkim kosztem zbudować w ogrodzie małą fontannę.


Zasada działania fontanny


Mała fontanna ogrodowa jest bardzo prostym urządzeniem. Woda w niej krąży w obiegu zamkniętym. Woda znajduje się w zbiorniku, w którym należy umieścić pompę. Pompa ma zasilanie elektryczne. Zbiornik zabezpieczamy kratką. Nad zbiornikiem umieszczamy samą fontannę, czyli element, z którego będzie wypływała woda doprowadzana rurką podłączoną do pompy. Woda ścieka z powrotem do zbiornika. Całość dekoruje się kamykami i żwirem.Z czego zrobić zbiornik?

 
Jest bardzo wiele możliwości wykonania takiego zbiornika. Zacznijmy od tego, że małą fontannę ogrodową możemy kupić gotową i wtedy zbiornik do wkopania w ziemię jest dostarczony w zestawie. We własnym zakresie możemy po prostu wykonać wykop i wyłożyć go mocną folią do oczek wodnych. Jako umocnienie takiego wykopu doskonale sprawdzi się pojedynczy krąg studzienny. Możemy także wykorzystać duży plastikowy pojemnik o odpowiednim kształcie.Jak przygotować zbiornik?


O ile nie mamy gotowego zbiornika albo szczelnego pojemnika, który umieścimy w wykopie, trzeba pamiętać o starannym uszczelnieniu. Rozmiar zbiornika również jest ważny. Powinien mieć on głębokość 50 – 70 cm. Powierzchnia wykopu powinna być nieco większa od podstawy fontanny, by było miejsce na zamocowanie pompy. Zbiornik przykrywamy stalową siatką.Z czego zrobić fontannę?

 
Możliwości jest bardzo wiele. Wybór elementu, który stanie się fontanną, zależy od stylu ogrodu i naszych upodobań. O dwóch sprawach musimy pamiętać – nasza fontanna musi być wodoodporna i trzeba mieć jak doprowadzić rurkę od pompy, co na ogół wiąże się z koniecznością nawiercenia otworu. Obecnie modne są fontanny wykonane z kamieni (wtedy wiercimy długim wiertłem do betonu albo zamawiamy taką usługę w zakładzie kamieniarskim). Fontannę można wykonać na przykład z pojedynczego kamienia, kamienia młyńskiego, ozdobnej wazy, misy, figurki, kuli szklanej albo kawałka bambusa.


Jaką pompę wybrać?


Wydajność pompy należy dobrać odpowiednio do wielkości fontanny i ilości wody w zbiorniku oraz wysokości, na jaką woda ma być tłoczona. Ważne jest także, jaki przekrój i długość ma rura doprowadzająca wodę do fontanny. Pompa może być zasilana prądem o napięciu 230 V albo prądem o niższym napięciu (12 lub 24 V), ale wtedy konieczny jest transformator. Pompy zasilane obniżonym napięciem są bezpieczniejsze.


Co trzeba wiedzieć o instalacji elektrycznej?


Gniazdko elektryczne, do którego podłączamy pompę, powinno być zamontowane w szczelnej obudowie chroniącej przed wilgocią. Obwód powinien zawierać także bezpieczniki. Kable doprowadzające prąd powinny być przeznaczone do układania w ziemi, wykonane z miedzi i poprowadzone w rurkach osłonowych.


http://www.zakumaj.pl/artykuly/jak-zbudowac-mala-fontanne-w-ogrodzie.html


Powrót